Uvid u regulativu koja se odnosi na iznajmljivanje nekretnina u vlasništvu stranaca u Hrvatskoj donosi vam naš porezni savjetnik Ivica Baban.
Stranci fizičke osobe koji su vlasnici nekretnina u Republici Hrvatskoj mogu u njima pružati uslugu turističkog smještaja.
Koji su koraci i porezne obveze potrebni za obavljanje usluge turističkog smještaja prvenstveno ovisi o tome da li stranci fizičke osobe koji su vlasnici nekretnine u Republici Hrvatskoj dolaze iz:
- Države članica Europske unije, Europskog gospodarskog pojasa (Norveške, Islanda i Lihtenštajna) ili Švicarske Konfederacije
- Ostalih država
U ovom ćemo blogu detaljnije se pozabaviti situacijom kada uslugu turističkog smještaja pružaju stranci fizičke osobe koji dolaze iz države članica Europske unije, Europskog gospodarskog pojasa (Norveške, Islanda i Lihtenštajna) ili Švicarske Konfederacije .
Oni mogu obavljati usluge turističkog smještaja u Republici Hrvatskoj kao fizičke osobe bez registriranja obrta ili trgovačkog društva (tvrtke).
Početni korak je dobiti odobrenje za rad od nadležnog tijela za iznajmljivanje i u poreznom se smislu smatraju iznajmljivačima koji pružaju turističku uslugu smještaja kao i fizičke osobe rezidenti Republika Hrvatske.
Potrebno se je i upisati u registar poreznih obveznika u Republici Hrvatskoj na propisanom obrascu.
Porezne obveze koje proizlaze od obavljanja usluge turističkog smještaja možemo podijeliti u dvije grupe:
- Kao fizičke osobe iznajmljivači su obveznici poreza na dohodak od pružanja turističkih usluga smještaja kojeg mogu plaćati :
- U paušalnom iznosu po rješenju ukoliko primici od pružanja usluga turističkog smještaja ne prelaze iznos od 300.000,00 kuna na godišnjoj razini
- Ukoliko im primici od pružanja usluga turističkog smještaja prelaze iznos od 300.000,00 kuna na godišnjoj razini tada su obvezni voditi poslovne knjige i plaćati porez na dohodak na temelju njih po propisanim stopama ( trenutno su stope poreza na dohodak u iznosu od 24% i 36%).
- Obveznici su PDV-a ukoliko pružaju uslugu turističkog smještaja direktno gostu te su kao iznajmljivači obvezni ispostaviti račun na kojem će obračunati PDV u iznosu od 13% kojeg su kao obveznici PDV-a u Republici Hrvatskoj dužni prijaviti na propisanom obrascu ( 20-ti dan tekućeg mjeseca za prethodni mjesec ) i platiti u zakonskom roku ( zadnji dan tekućeg mjeseca za prethodni mjesec ).
Ukoliko kao iznajmljivači pružaju uslugu turističkog smještaja preko turističke agencije tada nisu u obvezi postati obveznikom PDV-a u Republici Hrvatskoj niti na računima koje ispostavljaju turističkoj agenciji obračunavaju PDV. Bitno je istaknuti da turistička agencija u tom slučaju izdaje račun gostu u svoje ime, dok stranac vlasnik nekretnine u kojoj se pruža usluga turističkog smještaja izdaje račun turističkoj agenciji bez obračunatog PDV-a.
Ukoliko bi agencija samo radila kao posrednik i za to posredovanje iznajmljivaču strancu ispostavila račun za uslugu posredovanja, tada bi iznajmljivač bio u obvezi se registrirati kao obveznik PDV-a u Republici Hrvatskoj i na računima koje izdaje gostu direktno (a za koje je posredovala turistička agencija) obračunati PDV od 13%.
Sama registracija kao obveznika PDV-a u Republici Hrvatskoj se obavlja na propisanim obrascima prije početka pružanja usluga turističkog smještaja.