U potrazi za stvaranjem životnog okruženja koje odiše mirom i tišinom koje samo priroda može donijeti, biofilni dizajn će postati još popularniji u godinama koje dolaze. Zagovornici prirode, ekologije i održivosti u dizajnu i uređenju interijera i eksterijera, zgrada, domova i ureda traže rješenja koja će nas približiti našoj urođenoj ljubavi i potrebi za prirodom. U suradnji s časopisom Sensa, donosimo vam detaljniji uvid u ovaj sve popularniji trend.
Priroda u našem domu
Sve je više znanstvenih dokaza koji podupiru činjenicu da distanciranje od prirode nepovoljno utječe na naše zdravlje i dobrobit. Mnogi stručnjaci vjeruju da iza stresa koji akumuliramo stoji nedostatak prilagodbe životu u urbanim područjima. Drugim riječima – deficit prirode. Prirodno zelenilo ublažava stres, depresiju, ljutnju, frustraciju, poboljšava raspoloženje i fizičko zdravlje, koncentraciju, produktivnost, kreativnost…
Priroda nam također može pomoći da transformiramo svoj životni prostor. O tome svjedoči biofilija – izraz koji je skovao psiholog Erich Fromm i kasnije, u 80-ima, popularizirao Edward O. Wilson, evolucijski biolog s Harvarda. Biofilija predstavlja istinsku ljudsku potrebu za povezanošću i harmonijom s prirodom.
Biofilni dizajn postaje sve privlačniji dizajnerima i arhitektima željnim stvaranja prostora prilagođenog humanijem načinu života. Ova vrsta dizajna i uređenja između ostalog uključuje zgrade koje nalikuju školjkama, kuće orijentirane ka dnevnom svjetlu, stanove čiji balkoni nalikuju malim, zelenim džunglama i domove koji potiču ukućane da uzgajaju hranu, pa čak i sami proizvode namirnice poput meda. Očito je da je ova vrsta arhitekture budućnosti izrasla na korijenima naše prošlosti.
„Biofilni dom trebao bi prije svega biti oaza i utočište moderne osobe nakon napornog i stresnog dana“, definira Nataša Komljenović, arhitektica i stručnjakinja za biofilički dizajn iz Novog Sada (Srbija), dodajući kako je ovaj dizajn karakteriziran porivom za ponovnim povezivanjem s prirodom, prirodnim elementima i njezinim ritmovima.
7 savjeta o biofilnom dizajnu
Amanda Sturgeon, autorica knjige Stvaranje biofilnih građevina, donosi principe biofilijskog dizajna u naše domove.
Prozori u svijet
Dom bi trebao donijeti obilje svježeg zraka i dnevnog svjetla kroz brojne prozore, krovne prozore i vrata koja će ga povezati s vanjskim svijetom. Kroz otvorene prozore možemo čuti i zvukove iz prirode – kišu, vjetar, pjev ptica. Povezuju nas s godišnjim dobima i vremenom.
Interakcija svjetla i sjene
Zdraviji smo kada je naš bioritam u ravnoteži i kada je na raspolaganju dnevno svjetlo koje ga podržava. Promatrajući sjene po sobi intuitivno znamo koliko je sati i instinktivno se okupljamo na mjestima gdje ima više sunčeve svjetlosti.
Između interijera i eksterijera
Gotovo u svakoj klimi, vanjski se prostori mogu koristiti kao funkcionalna radna soba ili dnevna soba najmanje nekoliko mjeseci godišnje. Provodite li više vremena na otvorenom, osjećat ćete se više u skladu s prirodom.
Netaknute teksture
Prečesto su naši životni prostori sterilni, bez ikakvih znakova divljine. Uključite što više prirodnih materijala u svoj dom, poput drveta, kamena, vune, bambusa – materijala koji se ne obrađuju. Različite teksture i uzorci potaknut će raznolikost osjetilnih iskustava koja obično doživljavamo u prirodi.
Svi oblici prirode
Danas u arhitekturi uglavnom dominiraju ravne linije i pravi kutovi. Kako svaki dom ne može biti nadahnut oblicima iz prirode, mnoge motive i oblike iz prirode možemo koristiti kao ukrasne detalje koji će nam omogućiti da se osjećamo bliže mjestu ili području u kojem živimo, koristeći autentične biljke, grane, školjke, fontane…
Duh lokacije
Zbog globalne ekonomije i dostupnosti raznovrsnih materijala i proizvoda iz cijelog svijeta, naši su domovi izgubili osjećaj pripadnosti – ne odražavaju našu klimu i kulturu. Bilo da živite u blizini mora ili u šumi, pokušajte shvatiti karakter lokacije i upotrijebiti ga kao vodič za uređenje.
Varijacije boja
Priroda nije monotona, prostrana je – od livada i gustih šuma do planinskih vrhova. Oponašajući prirodu kuće, pokušajte stvoriti različite mikro prostore koji će odgovarati određenoj svrsi ili raspoloženju. Stvorite sobu koja je u nekim uglovima mirna, a u drugima živa pomoću živih i neutralnih boja za vizualne pregrade. Na taj način možete oponašati doživljaj boravka vani.
Autor: Magda Dežđek/Magazin Sensa
Sensa je hrvatski mjesečnik koji pokriva teme o osobnom rastu, zdravom i održivom načinu života te ravnoteži života i posla.